Улюблений зелений

З усіх кольорів – теплих і холодних – зелений знайшов собі зручне місце посередині кольорового спектра. Усе залежить од відтінка, який має цей колір. А дехто свідчить, що відтінків у зеленого майже сорок. Ось такий він цікавий, універсальний і непростий. Та й символіка цього кольору – відповідна.

В основному зелений – позитивний колір, повсякчас асоціюється із життям рослин ( у ширшому значенні з весною, молодістю, оновленням, свіжістю, плодючістю і надією). Цей колір став ще більш актуальним із появою екології. Недарма кажуть, що симпатики зеленого – люди спокійні, врівноважені, доброзичливі. У багатьох цей колір завжди викликає відчуття безпеки, рівноваги і зосередження. Він знімає напругу і заспокоює. Медики вважають, що зелений покращує роботу серця, регулює кровообіг і нормалізує дихання, тому його рекомендують для оздоби кімнат відпочинку і клінік.

У язичницькому світі зелений був більше пов’язаний із водою, дощем і плодючістю. У поминальних обрядах зелений і досі виступає як колір “того світу” або ж потойбіччя. Поліщуки на Великдень фарбували яйця у зелений колір, якщо у домі протягом року був покійник. Вірили, що зелений колір – атрибут “чужого” простору, де живе нечиста сила, куди у замовляннях проганяють злих духів. Він досі нагадує нам персонажів народної демонології: лісовика, русалку, водяника. Вірили, що зеленоока дитина може стати відуном. Зелений в українських замовляннях – виключно колір рослинності: жита, лози, гаю. У замовляннях зустрічається вкрай рідко – і це при величезній ролі символіки примноження, зросту і розцвітання. Схоже на те, що в замовляннях зелений – буквально такий, що призвів зело, дав пагін, сприймається передусім не як колір, а як стан рослинного царства, і в такому вигляді поглинається іншими символами зростання.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

А й справді, зелений колір і походить від старослов’янського «зело», що означає всяке зілля. Саме тому найбільше його у квіткових композиціях, у пасхальній тематиці. Свіжий зелений – колір молодої трави – це завжди весна, пробудження, молодість. Зелений – це похідний колір, який виник внаслідок змішування жовтого та синього. У вишивці найкраще поєднувати зелений із контрастними кольорами – червоним, рожевим чи оранжевим. Пригадаймо собі, як гарно виглядають вироби косівської кераміки, де в основі є, власне, зелений та оранжевий. Не рекомендують поєднувати зелений із синім чи фіолетовим, а також різні відтінки зеленого.

І на завершення – недарма на світлофорах дозволом переходити вулицю є саме зелене світло! Отож, бажаю вам, дорогі читачі, аби завжди вчасно на ваших життєвих дорогах вмикалося зелене світло!