Микола Глущенко

Микола Глущенко - нащадок козацького роду, вихованець Запоріжжя, людина непростої долі та великого таланту. Спочатку закінчив комерційне училище в м. Юзівка (нині Донецьк), згодом був мобілізований до Добровольчої армії А. Денікіна. Разом із нею відступив за кордон і був інтернований на території Польщі. Після втечі з таборів для полонених дістався Німеччини.
Там Микола Глущенко опановував основи мистецтва в Школі-студії Ганса Балушека (Берлін).
Дослідники творчості запевняють, що М. Глущенко був прекрасно освіченою, широко обізнаною людиною з манерами аристократа.

Закордонний період життя. 1923 — за допомогою Олександра Довженка отримав громадянство СРСР, мав призначення на посаду головного художника торгівельно-промислових виставок СРСР за кордоном. Серед робіт на цій посаді — декор радянського павільйону на виставці в м.Ліон, Франція. Звернувся до дипломатичних установ СРСР з проханням про повернення в Україну, у відповідь на що йому запропонували співпрацювати з радянськими спецслужбами.

Потім була Франція, Іспанія, жив у містечку Мужен поблизу Канн у В. Винниченка, про якого Микола Петрович казав: “Ніякий він не націоналіст, а абсолютно європейська людина, дуже красива, елегантна, порядна, темпераментна”. Вони з Винниченком – два хулігани: не сприймали Пікассо й під час його виставки закидали гнилими яблуками та яйцями; організували перший нудистський пляж у Парижі. Винниченко попросив Глущенка розмалювати йому дачу. І Микола Петрович уквітчав її… портретами гетьманів.

На вогник до М.
1925 — перебрався з Берліна до Парижа, відкрив художнє ательє на вулиці Волонтерів, 23, яке відвідували представники української та російської еміграції. 1926 — остаточно завербований радянською розвідкою, отримав агентурний псевдонім «Ярема».
До 1936 мешкав у Франції та Іспанії. Займався живописом, робив портрети (Ромен Роллан, Анрі Барбюс та інші). Спілкувався з Ельзою Тріоле, Луї Арагоном, Фернаном Леже, Пабло Пікассо, Анрі Матіссом.
17 квітня 1940 року Глущенко виїхав у складі делегації Всесоюзного товариства культурних зв`язків до Німеччини, де “Ярема” мав завдання – організувати паралельно дві виставки – німецького образотворчого мистецтва у Москві та народної творчості СРСР у Берліні. В останній день роботи виставки у Берліні лише на кілька хвилин перетнулися Глущенко та Гітлер. Захід відвідав фюрер і вище керівництво Рейху. Гітлер оглянув роботи, уважно подивився на Миколу Петровича і пішов. Потім, звертаючись до М. Глущенка, Йоахім фон Ріббентроп сказав, що Гітлер високо цінує його талант, вважає одним із найкращих пейзажистів у Європі і на пам’ять дарує альбом власних акварельних робіт і нагороджує почесною грамотою. Альбом був розміром з книгу, містив понад 30 малюнків – начерки архітектурних елементів, мости.

Радянський період життя. 1936 — отримавши довгоочікуваний дозвіл на повернення в СРСР, виїхав із дружиною до Москви. Там сім'ї Глущенків виділили кімнату в комунальній квартирі площею 9 м².
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
У 1944 р.

Кожного понеділка він купував свіжий номер “Юманіте”. Надзвичайно дисциплінований і вимогливий до себе він щодня (без вихідних!) о 9-й був у майстерні, о 19.00 обідав, о 22.00 лягав спати. Завдяки цьому створив понад 10 тис. художніх творів, за кількістю створених полотен перше місце в світі посідає Пікассо, друге – Глущенко. Серед полотен найбільше поетичних пейзажів України.
Підготовано за різними інтернет-джерелами
Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!
➡ Приват 4149629353047269
➡ Monobank: 4441114410047144
➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com
➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc
Дякуємо!