РОСІЯ. Основна маса українцiв з різних причин опинилася в рiзних куточках Росiї. Всесвітньо відомий письменник Микола Гоголь, народившись у Сорочинцях на Полтавщині, свої кращі твори написав у Петербурзі. Автор “Мертвих душ” та “Ревізора” і досі іноді позиціонується як рос. Письменник. Похований М. Гоголь у Москві на Новодівичому кладовищі. Тут же похований і славетний український співак Іван Козловський.
Схожа доля спіткала композитора і дириґента Дмитра Бортнянського. Він став реформатором церковної музики, розвинув жанр циклічного хорового концерту. Похований у Петербурзі в Олександро-Невській лаврі.
Ще один славетних український композитор, співак і драматичний актор Семен Гулак-Артемовський закінчив свій шлях у Москві та похований на Ваганьківському кладовищі.
Драматург світової слави, один із основоположників української драматургії Олександр Довженко останні роки життя жив і працював у Москві. Похований на Новодівичому кладовищі, як і Микола Гоголь.
Більшу частину свого життя провів у Росії уродженець Житомирщини Сергій Корольов. Учений, конструктор, першовідкривач практичної космонавтики, людина непростої долі та великого таланту, закінчив життєвий шлях у Москві, похований у Кремлівській стіні.
У м. Тобольськ Тюменської області похований відомий український поет Павло Грабовський.
НОРВЕГІЯ. Українська громада цієї країни вшановує пам’ять лише одного видатного українця – Миколу Радейка, відомого в Осло лікаря та громадського діяча, засновника першого Українського товариства в Норвегії. Був членом норвезького ПЕН-клубу. Неодноразово запрошував до себе українських вчених, громадських діячів, активно висвітлював українську тематику у провідних норвезьких виданнях. Після проголошення незалежності України активно подорожував Україною, брав участь у громадському житті Львова та столиці. Похований на цвинтарі Веккеіаеі у м. Осло.
НІМЕЧЧИНА. Політичний і державний діяч, гетьман України Павло Скоропадський був змушений оселитись у Німеччині, де й помер у лікарні монастиря Меттен, похований в Оберсдорфі.
Провідний діяч українського визвольного руху Степан Бандера після війни мешкав у Австрії та Німеччині. У 1956-1959 роках був головою проводу закордонних членів ОУН. Убитий московським аґентом КДБ і похований у Мюнхені.
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
НІДЕРЛАНДИ. Полковник Корпусу Січових стрільців Євген Коновалець, якого було вбито в травні 1938 р., похований на кладовищі Кроосвейк в м. Роттердам. Надгробок зроблено з чорного мармуру у вигляді Козацького хреста, на надгробній плиті викарбуваний тризуб (у вигляді емблеми ОУН) та напис кирилицею — Євген Коновалець.
БОЛГАРІЯ. Ця країна стала останнім прихистком для відомого громадського діяча Михайла Драгоманова та українського скульптора Михайла Паращука. Могили зазначених українців знаходяться на центральному цвинтарі м. Софія та підтримуються Посольством України у належному стані.
ПОЛЬЩА. Пантеон-каплиця автора музики Державного Гімну України Михайла Вербицького знаходиться у селі Млини, Підкарпатське воєводство. На Даниловій горі в м. Хелм українськими та польськими археологами розпочато розкопки на предмет встановлення можливого поховання засновника міста Хелм князя Данила Галицького.
ЛИТВА. В цій країні на православному цвинтарі “Лєпкальнє” м. Вільнюс знаходиться могила Якова Головацького, українського поета, історика літератури, етнографа. Гранітний постамент із написом “Якову Головацькому (1814-1888)” встановлено зусиллями української громади Вільнюса та за сприяння української греко-католицької церкви Святої трійці в 1990 році.
ФРАНЦІЯ. Українький політичний і державний діяч, письменник і маляр Володимир Винниченко від кінця 20-х років ХХ ст. жив і працював у Франції. Похований у с. Мужен, департамент Приморські Альпи.
Знайшов останній спочинок на французькій землі і Симон Петлюра, один із провідлних діячів укр. Національно-демократичної революції. У 1924 році оселився в Парижі, де був вбитий підісланим аґентом. Похований на коадовищі Монпарнас.
Український повстанський отаман та лідер анархістського руху Нестор Махно останні роки життя також мешкав у Франції. Похований на цвинтарі Пер-Лашез.
ШВЕЦІЯ. Нещодавно Посольству України в Швеції вдалося віднайти могилу видатного українського тенора Модеста Менцинського, який протягом багатьох років на початку ХХ ст. жив та працював у Стокгольмі. М. Менцинський похований на католицькому кладовищі в Стокгольмському районі Сольна.
АМЕРИКАНСЬКИЙ КОНТИНЕНТ. Письменник Улас Самчук, родом з Волині, мешкав і помер у Канаді. Упокоївся на цвинтарі св. Володимира поблизу Торонто.
Церковний і громадський діяч отець Мстислав (Скрипник) у 1971 році очолював Укр. Автокефальну церкву у вигнанні, а в 1990-х повернувся в Україну. Помер у США, похований на православному кладовищі Бавенд-Брук поблизу Нью-Йорка.