Найвідоміші цвинтарі світу

cvintar2

Байкове кладовище, (Київ, Україна), – найкрасивіше у столиці. З 1950-х років Байкове кладовище стало некрополем для видатних жителів Києва. Тут похована поетеса Леся Українка, авіаконструктор Олег Антонов, кардіохірург Микола Амосов і співак Борис Гмиря.

Ваганьковський цвинтар, (Москва. Росія). Кладовище поблизу села Новое Ваганьково засновано у 1771 році після епідемії чуми.

. . . . .

Незабаром воно стало наймасовішим місцем поховань. Там поховані С. Єсенін, В. Висоцький, Булат Окуджава, С. Гулак-Артемовський.

Гайґейт (Highgate, Лондон, Велика Британія). Напівзанедбане кладовище вікторіанської епохи, розташоване в лісі. Давні скульптурні композиції, родинні склепи і скромні надгробки оточені деревами, зарослі папоротями і польовими квітами. Тут полюбляв блукати ірландський письменник Брем Стокер, автор роману “Дракула”. Тепер тут знімають фільми жахів. А для політиків є свій антураж – могила Карла Маркса.

Гран-Жас, (Канни, Франція). Поховання цвинтаря розміщені терасами на схилі пагорба. Тут спочивають: письменник Проспер Меріме, льотчик Микола Попов, балерина Ольга Хохлова (перша дружина Пабло Пікассо) і ювелір Карл Фаберже.

Кенсал-Грін, (Лондон, Великобританія). Відоме з 30-х років XIX століття. Тут поховано 12 членів королівської сім’ї, а зі знаменитостей – співак Фредді Мерк’юрі, письменники Вільям Теккерей і Майна Рід.

cvintar

Личаківський цвинтар, (Львів, Україна). Некрополь налічує близько трьох тисяч пам’ятників і склепів, найстаріший з яких датовано 1786 роком. Тут поховано дуже багато відомих осіб: Івана Франка, Соломію Крушельницьку, Станіслава Людкевича, Володимира Івасюка, Грицька Чубая, Марію Конопніцьку, Миколу Колессу, Ігоря Білозіра, Бориса Возницького.

Марамороський цвинтар (Румунія). Веселий та барвистий цвинтар з дотепними написами. Такий нестандартний підхід до смерті приніс йому світову популярність і вніс до числа пам’яток всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Міст у Рай (Мексика). Це містичне місце, поєднання землі та раю, відоме з 1984 року. 7 рівнів кладовища символізують кількість днів у тижні, 365 могил означають кількість днів у році, а 52 сходинки – тижні року. Архітектор Мігель Кінтана Палі хотів побудувати тут резиденцію, однак потім передумав і спорудив парк, куди включив кладовище.

Місто мертвих, (Каїр, Єгипет). Воно простягається на більш ніж 6 км з півночі на південь Каїра і йому понад 2000 років. Цвинтар складається з могил і безлічі сімейних мавзолеїв, поряд з якими побудовані будинки і крамниці, де живуть і працюють люди.

Монументаль, (Мілан, Італія). На цьому кладовищі велика кількість багатих і навіть помпезних склепів, які змагаються між собою в красі, розкоші і оригінальності. Тут похована перша леді Аргентини Ева Дуарта де Перон, піаніст Володимир Горовиць, письменник Алессандро Мандзоні та інші відомі особистості.

cvintar3

Мтацмінда, (Тбілісі, Грузія).  Найвідомішою тут є могила Олександра Грибоєдова. Він був убитий в Ірані, але похований у Тбілісі. Поруч з ним спочиває і улюблена дружина Ніна Чавчадзе та інші достойні люди Грузії.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Підвішені труни, (гора Wuyi, Китай). Давня традиція підвішувати труди існує лише в Азії: у Китаї, на Філіппінах, в Індонезії. Труни висять над землею, спираючись лише на дерев’яні або кам’яні палі, вбиті у скелю. Деякі труни знаходяться в печерах над землею. Для європейців це видовище страхітливе і незрозуміле, але тамтешні народи пояснюють його так: навіщо ховати себе під землею, якщо хочеш швидше потрапити на небо?

Пер-Лашез, (Париж, Франція). Едіт Піаф, Оскар Уайльд, Марія Каллас, Джим Моррісон, Айседора Дункан, Фредерік Шопен, Оноре де Бальзак, П’єр Бомарше, Жан-Батист Мольєр, Марсель Пруст, П’єр Абеляр, Огюст Конт, Гійом Аполлінер, Амедео Модільяні – і це лише крапля в морі всіх відомих людей, які знайшли тут спочинок. На сьогодні на кладовищі понад 700 тисяч поховань.

cvintar4

Повонзківський цвинтар (Варшава, Польща) – заснований у 1790 році. На кладовищі поховано мільйон осіб. Площа лише на 1 гектар менша за площу Ватикану. Серед знаменитих людей, котрі тут знайшли останній спочинок: скрипаль Генрик Венявський, композитор Станіслав Монюшко, письменник Болеслав Прус.

Реколета, (Буенос-Айрес, Аргентина). Кладовище, де поховано 25 президентів країни, полководців та нобелівських лауреатів. Звичайних могил на Реколета немає – труни стоять у розкішних усипальницях, прикрашених статуями ангелів та античних богів. Всі склепи і мавзолеї є творінням знаменитих архітекторів і художників.

cvintar5

Флунтерн, (Цюріх, Швейцарія). Престижне кладовище Флунтерн розташоване на високій горі над Цюріхом. Тут маса незвичайних і дорогих надгробків. Під одним з них лежить хімік Леопольд Ружечка, під іншим – президент Швейцарії Альберт Мейєр. Тут також поховано кілька Нобелівських лауреатів. Але туристів найбільше цікавить могила ірландського письменника Джеймса Джойса. Він значну частину свого життя провів у Швейцарії, де й створив свій знаменитий роман «Улісс».

Центральне кладовище Відня (Австрія). Тут поховано понад 3 мільйони людей. Територія кладовища настільки велика, що нею курсують автобуси, навіть є залізниця. На Центральному кладовищі поховані відомі композитори-класики: Людвіг ван Бетховен, Йоганнес Брамс, Антоніо Сальєрі, Франц Шуберт, Йоганн Штраус (батько), Йоганн Штраус (син), Хуго Вольф та багато інших. До речі, на кладовищі також є президентський склеп, де, починаючи з 1951 року, з почестями ховають австрійських президентів. Від міської площі Шварценбергплац до Центрального кладовища уже майже 100 років курсує 71-й трамвай. На похороні можна навіть почути: “Його забрав 71-й трамвай”.

Загалом кладовища – місця тихі й медитативні. Їх не варто боятись. Дехто з людей любить приходити сюди, аби послухати птахів, помилуватись цвинтарною скульптурою, подумати про вічне. А якщо цвинтар ще й має статус музею просто неба (або некрополіса), то приходити сюди варто, аби знати, хто з відомих цього світу знайшов свій спочинок.

Фото – Оксана Кришталева (Львів)

Підготовано за розмаїтими інтернет-джерелами