Символіка чисел в українській традиції

Одиниця виражається найчастіше в центральному мотиві чи сюжеті, до яких належить Дерево Життя, восьмикутна Зоря. Це також символ Єдиного Творця. Одиниця – це Сонце, центр якого зв’язує все воєдино. Одиниця є основою всього життя, всіх чисел.

simvolika_chisel2

Двійка позначає дуальність (пару). Найчастіше – це кадуцей або подвійна спіраль, одна нитка якої є прогресом, а інша – регресом. Це і симетрія, і пара птахів, і подружня пара. Це символ цього світу й потойбічного

.

Трійка – священне число, символ трьох світів: підземного, земного і небесного. Також – єдність Неба, Землі й Людини, Єдність Святої Трійці: Отця, Сина і Святого Духа.

Четвірка – квадрат, ромб, чотири стихії: Вогонь, Повітря, Земля і Вода. Чотирикутник є матрицею творення, втілення ідеї у матерію.

П’ятірка – найчастіше трапляється як 5 квіток. Це п’ятипроменева зірка (вершина), яка тримає у собі 4 стихії. Конструкцію з 5 ромбів називають „Геральдичним вузлом”. Це також відгомін прадавнього вузлового письма, яким передавали інформацію про рід, його геральдику.

Шість, як подвоєння трійки, символізує втілення Божого плану на Землі. Взаємопроникнення двох трикутників і утворення шестикутної зірки є також поєднанням Бога (як макрокосмосу) і Людини (як мікрокосмосу). Трикутник, спрямований вершиною донизу символізує божественний Дух, що сходить на Землю та Людину. Трикутник вершиною догори – це символ Людини, що прагне до Неба, до духовної та фізичної досконалості.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Сім – зустрічається повсюди у природі. Часто Дерево Життя на рушниках зображають із 7-ма гілками, у супроводі семикутних зірок. Є сім кольорів і сім нот у музиці, також сім духовних центрів або чакр у людини, які співвідносяться із кольорами і нотами. Сім – число таємниці. Це число лежить в основі всієї еволюції людини.

Вісімка, як і шістка, є злиттям двох світів. Найчастіше це – восьмикутна зірка або так звана „повна рожа”. Вісімка символізує космічну гармонію, рівновагу всіх речей. Дев’ять – число повної досконалості, бо в ньому містяться всі числа від 1 до 9. Це трикутник трьох (три по три) – повний образ усіх світів. Це число посвячення в таємниці життя, смерті і переродження. Це число великої мислительної духовної активності.

Десять – одне з досконалих чисел, що утворюється від складання перших чотирьох елементарних чисел (1+2+3+4=10). Десять – це Божественна повнота, вона означає повний шлях життя. Знак десятки складено з одиниці, що означає буття, та з нуля, що виражає небуття, тобто містить у собі Дух та Матерію.

Дванадцять – це знаменита дюжина, одне із Священних Чисел, досконале число, символ закінченості. Це і 12 космічних законів буття, і 12 місяців Зодіаку, 12 місяців у році, 12 годин дня і ночі, 12 апостолів, 12 годин на циферблаті.