Події в оповіданнях та есе цієї збірки відбуваються на Добромильщині, давній та сучасній. Чи багато освічених людей чули про унікальну історичну постать – Яна Щасного Гербурта та його славетну землю? Хто нині знає про Боневичі та друкарню, руїни якої донедавна ховалися у хащах за селом?.. Про трагедію Саліни?.. Ця збірка має хоча б частково розповісти мовою оповідань та есе про невідомі, забуті містечка і села лише малої “крапки” на мапі України.
Назва збірки “Зелене яблуко, срібні мечі” – це герб магнатів Гербуртів, найкращі з котрих дбали про просвітництво, бажали своєму народу добра й процвітання не лише на словах. Тепер яблуко, проштрикнуте мечами – це герб Добромиля, міста на українсько-польському прикордонні. З таких містечок та сіл складається Україна. І всюди – своя неповторна краса, люди зі своїми родинними історіями та легендами від бабусь-дідусів, напівзабута спільна історія, напіввідомі особистості, що їх народжувала ця земля, нерозгадані загадки, непроговорені травми… І ландшафти, що мають добру пам’ять, часом набагато кращу, ніж людська.
Результат Добромильських подорожей групи цікавих письменників: Галини Вдовиченко, Тетяни Вергелес, Богдана Марциняка Волошина, Оксани Кришталевої, Лади Москалець, Галини Пагутяк, Лани Перлулайнен та Ярослава Яріша.
Збірка починається з бесіди Тетяни Вергелес з Мироном Іваником, уродженцем села Тарнава, неподалік замку Гербуртів. Лана Перлулайнен працює над романом про царицю московську Марину Мнішек родом із старосамбірських Ляшок Мурованих. Оксана Кришталева ділиться легендами Старої Солі та Стрілок, і не лише. Герой Богдана Волошина їхав у Добромиль на футбол, однак потрапив в інше місце.
Лада Москалець як знавець історії євреїв Східної Європи розповіла про місто, якого вже немає. Варта уваги і прозова частина Галини Пагутяк. Принагідно нагадаю, що її роман “Слуга з Добромиля” був удостоєний найвищої української нагороди – Шевченківської премії у 2010 році. А до збірки “Зедене яблуко, срібні мечі” увійшли оповідання Галини Пагутяк: “Акустика”, “На краю імперії”, “Стара собака в Новому Місті”.
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
Під однією обкладинкою об’єдналися різні жанри – історична та любовна проза, магічний реалізм, містика, підліткова література,фантастика… А також есе. Є репортаж, що несподівано перетворюється на трилер. Це автор історичних повістей та романів Ярослав Яріш розповідає про поїздку в замок Гербуртів, присмачуючи оповідь своєю фірмовою самоіронією.
Чудові фото від Оксани Прохорець. Дякуємо за сприяння фірмі “Карпатський Вітер” та Максим Козицький. Видавець – Літературна Агенція Піраміда (Львів).
. . . .