Світ українських вишивальниць
Вони співпрацюють з музеями та приватними колекціонерами, радяться на спільних сайтах, збираються на майстер-класи, обмінюються досвідом на зустрічах, які організовують в різних локаціях.
Їхній наполегливості щиро подивовую, адже вишивання – процес ювелірний і тривалий. Не кожній до снаги. А втім – те, що уже зроблено і що ще заплановано здійснити, я довідалась від вишивальниць з різних куточків України, які зустрілись в музеї Олени та Ольги Кульчицьких у Львові.

Леся ДЕМЧУК із Нового Роздолу, що на Львівщині носить титул "Королеви мережок". Леся про себе. Вишиваю з 7років, навчила мама, стаж 38років.
Створила у сeбe в місті Новий Розділ рукодільний клуб ,"Роздільчанка", у 2011році і стала кeрівником.
Люблю всі нeхрeстикові тeхніки. Особливо маю слабкість до мeрeжок. Ношу титул "Королeва мeрeжок". Вишиваю також картини, бо на картинах відпочиваю...
Маю вeлику колeкцію вишитих рушників і сорочок.

Данієла ІВАНЮШ – вишивальниця із Дрогобича. Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України.
Данієла про себе: я майстер-універсал.
Навчаю традиційних технік вишивання, наших рідних, українських. Для того, щоб люди знали, що крім хрестика існує безліч швів. Щоб відродити і зберегти нашу спадщину.
Хоч за фахом я вчитель іноземних мов, але професійно займаюсь вишивкою понад 20 років.
https://www.facebook.com/dana.ivanush2015

Юля ГОНЧАРОВА з Рівного – навчалась у заслуженого майстра народної творчості України Орисі Іванівни Рябунець. Найбільше захоплює вишивка рідного Рівненського Полісся – тут є в чому відточувати майстерність, адже поліщуки вишивали багатьма техніками, серед яких і вирізування, і гладь, і занизування та багато інших. Брала участь у проекті "Український орнамент Олени Пчілки" – відшивала лист з альбому. Є сторінка у фейсбук та блог julygoncha.blogspot.com

Таня ЗЕЗ – донеччанка, яка тепер мешкає в Києві. Найбільш улюблені техніки – занизування, техніки Козацького барокко, "кирпичикова лиштва".
Разом з Таною Срібною вела проект «Вишивка етнографічна…» – завершили публікацією книги. На разі у нас в роботі два проекти: «Гадяцька сорочка» на базі Переяславського музею-заповідника та «Вишитий одяг видатних українців» разом з Київським Музеєм видатних діячів української культури.
Також я – засновниця і дизайнер Zeta_atelier (сучасний одяг з традиційною українською вишивкою). Колекції:»Глухівський льон», «Глухівський льон.Діти» ,»Маленька біла сукня», «Мишолосіє», «У стилі «Шанель», «Модні перегони», «Шкільна форма». https://www.facebook.com/ZTatelier/

Олена ДАНІВА з Надвірної (Івано-Франківської обл.) – Вишиваю 10 років.
Спочатку захопилася полтавськими сорочками вирізуванням, та поліськими сорочками занизуванням. Тоді опанувала різні види мережок та розріджувальних швів, занизування та заволікання. Тепер все більше замиловуюся сорочками Івано-Франківщини. Мій край багатий розкішними, складними у виконанні сорочками. Це гуцульські шви, характерні для Косівщини, перловий шов та заглінне для Покуття, низинка для Гуцульщини. Ці шви я теж опанувала, застосовую в своїх роботах.
Брала участь в проекті "Вишивка етнографічна "Український народний орнамент: вышивки, ткани, писанки" О.П.Косачева, Киев, 1876", в рамках проекту вишила один з листів та сукню "Лісова пісня". Також брала участь в проекті "Борщівська народна сорочка". В рамках проекту відшила фрагмент борщівської сорочки з книги Покусінських. Занесена в каталог митців Івано-Франківшини "Мистецька палітра Прикарпаття". Роботи можна переглянути на моїй особистій сторінці в фейсбук.

Віка ОЛІЯРЧУК із Надвірної – рукоділлям займаюсь давно, скільки себе пам’ятаю. Перше то було плетиво, навчила мама, потім шиття і навчання швейній справі….училище, інститут…
Перший мій великий вишиваний виріб – то весільний рушник під коровай….а потім складний етап життя… розлучення… І хоча я не памятаю себе без рукоділлля, саме ВИШИВКА у той складний час стала моїм рятівником, моїм затишним куточком, спокоєм моєї душі.
На даному етапі свого життя я учениця, бо добре володію лишень хрестиком і прагну навчитись нашим українським технікам вишиття.
З українською вишивкою познайомилась завдяки Оленці Данівій. Це вона відкрила унікальний світ української вишивки. Тані Зез і Тані Срібній завдячую участю у вишивальному проекті за схемами Олени Пчілки. Я відшивала лист з хрестиковими схемами.
Наступний проект, у якому я брала участь, то є Борщівська народна сороча, який організували Майя Юркевич і Віка Кривоніс.
Щиро і безмежно вдячна кожній з колежанок і пишаюсь знайомством з ними. Кожну з них вважаю своєю наставницею і хочу бути гідною ученицею. Дякую їм за до віру і увагу до моєї скромної персони.

Майя ЮРКЕВИЧ з Тернополя – співзасновниця школи знаменитої борщівської народної сорочки, разом з Вікторією Кривоніс та Ларисою Овчарук. Авторка, кураторка та учасниця Всеукраїнського вишивального проекту «Відродження борщівської сорочки»; авторка та кураторка І-оЇ Всеукраїнської вишивальної конференції «Верхоплут»; зрештою - вишивальниця.
Без вишивки не уявляю свого життя. Де б я не була і чим би не займалась, завжди вишиваю. Вже більше 2-х років захопилась борщівською вишивкою, яка захопила мене цілком – з головою та душею. Тому це відображення мого внутрішнього світу, це – мій Космос. Кредо мого життя: вишити, щоб відродити та носити в сучасних речах.
- А наостанок - рядки власного вірша.
Ви знаєте про що говорить вишиття?
Про радість, смуток і життя.
Про те, що жінка серцем відчуває,
Про тих, хто її душу зігріває.
Малює голкою на полотні цікаві взори,
На рукавах – колодки, верхоплут і кафасори.
Які ще донедавна були призабуті,
А дехто думав, що годі й повернути.
Незвідану завісу нині привідкрито
Секрети давніх технік нам заново відкрито.
Адже борщівська вишивка – це спадок наш, це наше ДНК,
Закладене на Тернопіллі нам – на все життя!

Вікторія КРИВОНІС із Тернополя – співзасновниця школи борщівської народної сорочки разом із Майєю Юркевич і Ларисою Овчарук. На майстерклас із борщівського верхоплуту, на котрий прийшло 45 людей почалась ця школа.
https://www.facebook.com/ViktoriiaKryvonis
Спілкувалась Оксана Кришталева, Львів
Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!
➡ Приват 4149629353047269
➡ Monobank: 4441114410047144
➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com
Дякуємо!