Альберт Бандура — канадський психолог українського походження, який народився у грудні 1925 року в Альберті. У 2007 р. Бандура став четвертим у світі найбільш цитованим автором книг у галузі гуманітарних наук, поряд зі Скіннером і Піаже. В академічну психологію потрапив випадково. Будучи студентом, мав вдосталь вільного часу вранці, тому записався на курс психології, а потім захопився цим предметом на усе життя.
Навчався у Університеті Британської Колумбії . З 1952 — доктор психології (Університет штату Айова, США). Під час роботи в Айові Бандура дотримувався стилю досліджень через повторюване, експериментальне тестування. Здійснив внесок у вивчення такого явища, як уява. Уже тоді намітив радикальний відхід від теорії біхевіоризму (поведінковості), котра була панівною в той час. Бандура розширив набір концептуальних інструментів для дослідження спостережного навчання і саморегуляції.
З 1953 — працював у Стенфордському університеті, видав книгу «Агресивність підлітків» (1959), а пізніше книгу «Агресія: аналіз соціального навчання» (1973). 1964 — професор Стенфордського університету, член Американської психологічної асоціації. Як вчений-психолог, Альберт Бандура досліджував теорію соціального пізнання поведінки людини. Зокрема, його цікавили напрями: механізм вчинків людини, вплив людини на власну мотивацію та поведінку, усвідомлення людьми їх здатності впливати на події свого життя.
У психології відомий його експеримент із лялькою Бобо у 1961 році. Вчений із колегами намагався встановити, чи впливає поведінка старших на дитину, чи стає вона зразком для наслідування. Зокрема, дорослим було дозволено поводитись агресивно чи неагресивно із лялькою Бобо, а потім спостерігати за реакцією дітей та робити висновки.
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
Альберт Бандура приділяв велику увагу самоефективності кожної людини. Він вважав, що сучасне динамічне суспільство потребує впевнених, високоефктивних особистостей, котрі вміють правильно розподіляти власні сили, адекватно оцінювати результати праці як у професійному, так і в особистому житті. Лише тоді такі люди досягнуть успіху.
Альберт Бандура — лауреат численних нагород та відзнак, премій та почесних звань. Вчений — володар почесних звань багатьох університетів, серед яких Римський, Лейденський, Британської Колумбії, Нью-Йоркський університети, університет Саламанка в Іспанії. Національна академія наук США присвоїла Альберту Бандурі нагороду Товариства біхевіоральної медицини — «Видатному вченому».