В самому серці Львова, на площі Ринок файно сидимо в “Атлясі”, цікаво спілкуємось. Мій співрозмовник – Володимир Школьник, бариста цієї ресторації.
Словом, бариста – це знавець кави і умілець її приготувати на всякий смак і різну забаганку. А позаяк бариста Володимир уже має досвід роботи в кількох львівських рестораціях, то й порівняти є з чим та з ким. І все ж…
– Що важливе у Вашій роботі, Володимире?
– Важливо все. Та найприємніше, коли відвідувачам подобається приготована кава, коли вони дякують за неї, фотографують собі на згадку і кажуть, що неодмінно прийдуть знову. Є в “Атлясі” постійні відвідувачі. Я уже знаю їхні смаки і готую їхній улюблений напій так, як їм найбільше подобається. Є й такі, хто постійно снідає у нас. Тобто, з восьмої години ранку.
– А сам Ви прихильник якої кави?
– Люблю класичну арабіку з водою чи молоком і категорично без сиропів чи ароматизаторів. Арабіки у світі є сотні сортів, і її вважають найкращою. Звичайно, смак і якість кави залежить від збору, обробки, помолу – є багато нюансів. Та найкраще молоти каву безпосередньо перед приготуванням, а також правильно її зберігати, – (Володимир Школьник повертається з паперовим пакетиком кави, в якому завбачливо вмонтовано вентиляцію), – ось дивіться, тут є спеціальний клапан, аби зайве повітря з пакетика виходило, а нове не заходило. Таким чином кава “дихає”, але не вивітрюється. Якби пакетик був герметично замкнений, то він би з часом роздувся. Та й не раджу купувати багато кави – оптимально 200 грамів.
– А є ще якісь застереження, як і з чим краще не поєднувати каву?
– Не бажано пити каву з гарячими і гострими стравами. Також – із першими стравами. Після кави бажано пити воду, бо кава має здатність виводити воду з організм. А найкраще пити каву, звичайно ж, із десертами або саму каву.
– Добре, якщо Ви не прихильник ароматизаторів, то що порадите додавати до кави? А може в “Атлясі” є свої фірмові рецепти?
– Одного разу я був на змаганнях баристів. Там вперше скуштував каву з ягодами (чорницею) – було смачно. А так загалом до кави можна додавати шоколад, ваніль, помаранчі. Однак, треба знати, до яких сортів кави що додавати. Один сорт має більш виражений цитрусовий присмак, інший – вершковий, горіховий, ягідний і т. д. Наприклад, до кави американо я додаю дольку помаранчі. Одного разу смакував каву по-марокканськи, в якій багато спецій і трішки алкоголю. Досить цікаво, але на любителя.
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
Ресторація “Атляс” має кілька фірмових рецептів кави з алкоголем. Наш заклад славиться тим, що колишній власник виготовляв свої настоянки і мав оригінальні рецепти. Продовжуючи цю традицію, ми дотепер готуємо “Атлясівку”.
– А для дітей є щось без алкоголю?
– Так, звичайно. Позаяк до нас приходять не лише дорослі, то для дітей ми маємо какао, гарячий шоколад та інші безалкогольні напої.
– А ще мене цікавить, яких правил та умов повинен дотримуватись бариста, аби вловити тонкий смак приготованої кави?
– Так, у нашій роботі є кілька важливих нюансів. Наприклад, руки треба мити без мила, щоби потім не було мильного аромату в приготованій каві. Бариста не може курити, адже кава вбирає запах цигарок. Зрештою, я й так не курю, а підтримую здоровий спосіб життя. Сам я люблю каву без цукру, тільки мелену. Раніше я так не приділяв уваги різним смакам і тонкощам кави, а відколи став баристою – це для мене дуже важливо.
– А як Ви ставитесь до того, що люди ходять вулицями і п’ють каву на ходу?
– Якщо кава смачна, її можна пити будь-де: на вулиці, в парку… Але, звичайно, краще знайти час і піти у добрий заклад, де каву приготує спеціаліст. Вдома я так добре не приготую каву, це точно.
– Мали змогу ділитися досвідом своєї роботи?
– Нещодавно мене запросили у Полтаву – там саме відкрився заклад, я навчав варити каву. Для них було дуже важливо, аби у Полтаву приїхав бариста зі Львова. Вони вважають Львів правдивим європейським містом та містом кавової культури.
– А окрім кави що цікавого є у ресторації, де Ви працюєте?
– В “Атлясі” окрім кави є багато видів алкоголю і вин. Наші фірмові напої: “Медовуха”, “Сметанівка”, “Атласівка” і “Трояндова”. Є до кави багато справді смачних десертів. Особисто мені подобається чізкейк чорничний, штрудель з вишнею, еклери. Частину десертів готуємо тут, а частину замовляємо і привозимо від наших дуже добрих кондитерів. А ще у нас справді смачна галицько-європейська кухня з великим вибором страв.
– Дякую Вам, Володимире, за цікаву розмову. І за каву. Було смачно. Нехай відвідувачам буде добре і затишно в “Атлясі”, а Вам – на роботі. Бажаю успіхів і нових смаків!Спілкувалась Оксана Кришталева, Львів