Дерен (кизил)

kizil.jpg (346.2 Kb)

- Дерен або кизил - це чагарник. Його садять і культивують з давніх часів. У сучасному світі користується популярністю 4 сорти кизилу, він росте в Європі - Росії, Україні, Італії, Франції, Молдові. Також його можна зустріти в Китаї, Середній Азії, Кавказі та Північній Америці.

- Кизил морозостійка рослина, оскільки витримує зимові холоди до мінус тридцяти п'яти градусів за Цельсієм. Цікаво, що якщо під час цвітіння кизилу температура повітря падає нижче восьми градусів, квітки його закриваються і знаходяться в цьому стані очікування до потепління. Коли ж температура повітря стає прийнятною (до плюс 12 градусів) кизил продовжує своє цвітіння і зростання.


- Плоди дерену невеликі, довгастої, грушоподібної або кулястої форми. Зовні ягода вкрита гладкою шкірочкою, відтінки можуть бути різні: темно-червоний, чорний, темно-фіолетовий, світло-червоний; під нею розміщується смачна, солодка, соковита м'якоть і кісточка. Важить одна ягода до 6 г, до 90% містить м'якоті.

- Ягоди кизилу мають приємний кисло-солодкий смак. Їх вживаються в їжу свіжими або переробляють для приготування соків, сиропів, екстрактів, компотів, вина (які відзначаються своєрідним смаком і ароматом), наливок, настойок, варення, джемів, мармеладу, використовують як начинку для цукерок, зефір, пастилу.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

- Кизил споживають для профілактики атеросклерозу, нормалізування артеріального тиску, покращення секреції шлунка і травлення, підвищення рівня гемоглобіну та виведення з організму токсичних речовин.

- Особливо корисні ягоди дерену, якщо людина страждає цукровим діабетом.


Таким чином, рівень глюкози в крові не підвищується, при цьому посилюється діяльність ферментів у підшлунковій залозі і їжа повноцінно перетравлюється.

- Сік з кизилу вважають відмінним жарознижуючим і протизапальним засобом.

- Варення з кизилу. Для приготування варення потрібно півтора кілограми цукру на кожен кілограм ягід. Перебрані і промиті плоди кизилу заливають гарячим цукровим сиропом (зазначену кількість цукру розчиняють в 200 мл води або трохи більше, якщо буде потрібно). Після просочування ягід сиропом (через 6 – 8 годин) варення варять до готовності. Гаряче варення розфасовують у скляні банки і закривають.



Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

➡ Приват 4149629353047269

➡ Monobank: 4441114410047144

➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

Дякуємо!