Фіалки, братчики, віоли

bratchiki2

Маленькі яскраві квіти тішать українців від весни до пізнього літа. Наші предки склали про ці квіти багато романтичних легенд.

Братчики та фіалки – символ скромності, стриманості, смутку. Саме тому їх часто висаджують на цвинтарях перед Великоднем. І саме тому не всі господині полюбляють висаджувати братчики коло хати.

bratchiki1

За християнською традицією братчики символізують Святу Трійцю. Візерунок з цими квітками часто зустрічається на парних вишиванках молодят як символ єднання та вірності. Багатою є ця квітка і на місцеві назви — братик-і-сестриця, братики польові, бра́тки, зозулині черевички, Іван-і-Марія, полуцвіт, віола…

bratchiki4

Українці більше люблять фіалки і часто висаджують їх поблизу осель. З кожним роком фіалки насіваються і їх стає багато. Фіалки зазвичай ростуть у вологих і злегка затінених умовах. Україні зростає 44 види фіалок.

Вирощують фіалки і в домашніх умовах, щоразу виводячи нові цікаві сорти. Одна українська пані з Ямполя виростила в себе вдома понад 400 таких фіалок.

Фіалка запашна ціниться як медонос і ефіроолійна рослина, що дає сировину для парфумерної промисловості. Декоративна рослина, може прикрасити затінені місця парків, лісопарків і скверів; розмножується вегетативно: кореневищами та повзучими пагонами.

bratchiki3

Легенда про те, звідки взялися братчики

Жили собі чоловік та жінка, і було у них два синочки. Дружно жили вони, та мати тяжко захворіла і померла.

Побідував батько рік й оженився вдруге. А мачуха виявилася недоброю жінкою: скупа та ненажерлива, вигнала свого чоловіка на заробітки.

Життя братиків стало ще тяжчим. Весь час знущалася з них мачуха та дві її дочки. Терпіли брати, терпіли, а потім підпалили хату, але і самі не змогли урятуватися.

Повернувся чоловік, а на місці хати – згарище, а на ньому квітнуть маленькі триколірні квіти. Нахилився чоловік, зірвав квіточку, повертів її в руках,повернув другим боком…

І все зрозумів. Найбільшу пелюстку-білу-підтримували знизу два зелені листочки, ніби на двох стільцях сиділа вона, як та зла мачуха. З обох боків жовті пелюстки, кожна з них сидить на одному стільчику –мачушині діти. А два сині пелюстки притулилися на одному зеленому листочку – це брати-сирітки.