Хто такі «Сірі кардинали» ?

Вважають, що поняття «сірий кардинал» узвичаїв Олександр Дюма, охрестивши так таємного радника кардинала Ришелье – батька Жозефа. З легкої руки прославленого романіста цей вираз міцно вкоренився у свідомості людей. З тих пор «сірими кардиналами» називають впливових особистостей, що воліють перебувати в тіні формального лідера й керувати подіями підпільно.

Поняття «сірий кардинал» застосовують не лише у політичному середовищі. Так, у багатьох організаціях присутні свої «сірі кардинали». Це сильні, вольові й цілеспрямовані особистості, своїми діями здатні впливати на діяльність компанії. Зазвичай такі люди не обіймають високих посад, задовольняючись роллю другорядною, перебуваючи при цьому фактичним керівником організації. Рядові співробітники можуть навіть не здогадуватися про їхню щиру роль і сприймати, як звичайних товаришів по службі. На це вказує й переносне значення слова «сірий» – «безбарвний», «безликий», тобто «нерозрізнений», «непомітний». Своєю непомітністю «сірий кардинал» відрізняється від «фаворита» і «неформального лідера».

«Фаворит» – це найчастіше тимчасовий правитель, улюбленець керівника, що завдяки його заступництву має особисту вигоду. «Фаворит» не ховається у тінь.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Грань між «сірим кардиналом» і «неформальним лідером» тонка, але вона існує. «Неформальний лідер» – харизматична, яскрава особистість, своєю чарівністю та лідерськими якостями впливає на роботу і настрій у колективі. Таку людину визнає група. Схожими характеристиками може володіти й «сірий кардинал», але на відміну від неформального лідера, він, по суті, є неофіційним керівником організації й має прямий доступ до її керування, тоді як неформальний лідер впливає на суспільну думку й міжособистісні відносини в колективі. Будь-якому керівникові важливо вчасно розпізнати неформального лідера, щоб тримати його під контролем і намагатися прихилити на свій бік. і діяльність інших співробітників у необхідне для інтересів компанії русло. Можна довго міркувати про шкоду чи користь таких персоналій в організації, наводячи докази «за» і «проти», але зрозуміло одне – «сірі кардинали» – доволі поширене явище у багатьох сферах діяльності, і кожний керівник повинен вирішити для себе сам, як йому ставиться до владної тіні за своєю спиною.