Слива

sliva

– Слива – природний гібрид терну і аличі; вона стійка до холоду, як терен і має відмінні смакові якості як алича.У світі існує 250 видів слив.

– Доспілі плоди сливи багаті на велику кількість мінералів: на калій, кальцій, фосфор, магній, залізо, а також на вітаміни А, С, Е, групи В, Р, РР, Е і К.

– Смолу зі стовбура сливи застосовували у середньовіччі виробництва чорнила, аби писати у манускриптах.

– Сливовий пудинг – улюблена страва британської королівської родини. Королева Єлизавета II в сезон починає свій перший прийом їжі з двох слив, вирощених у власному саду.

– Чорнослив – сушена слива, переважно зі сорту “венгерка”. Її споживають у пору, коли свіжі плоди недоступні. Чорнослив дуже калорійний. Його додають у десерти, мюслі, а також роблять знамениті цeкерки “чорнослив у шоколаді”.

– З кісточок сливи виділяють — амигдалин. При попаданні в організм людини він перетворюється на ціанід, який у великих обсягах токсичний і навіть смертельний.

– Із слив готують китайське сливове вино, сербську сливовицю, українську слив’янку і угорський лікер «Палінка».

СЛИВИ ЗА СМІТТЯ

українська народна казка Подніпров’я (Наддніпрянщини)

Жив собі один чоловік. І мав він дорослого сина. Настала пора парубкові женитися. А батько й думає: «Хлопець у мене добросердний, совісний, роботящий. То й дівчину йому треба знайти таку саму до пари».

От натрусив він повний віз сливок і поїхав од села до села. Їде й гукає:

— Міняю сливи на свіже сміття! Міняю сливи на свіже сміття!

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Дівки, баби, молодиці за віники і ну хати мести. Хто сміття у відрах несе, хто у кошиках, а хто й по кілька лантухів несе. Чоловік міняє сливи на сміття, веселі жарти відпускає, а сам думає: «Ні не знайти мені невістки між цих нечупар. Адже господу свою вони, либонь, по півроку не метуть…».

Коли це в одному селі побачив він бідненько, але охайно одягнене дівча. Личко таке чепурне та миле, очі лагідні-прелагідні. Стоїть осторонь з маленьким вузликом, а до воза підступитись не наважується. Чоловік підкликав дівчину й питає:

— А де ж твоє сміття?

— Осьдечки у вузлику, — відповідає та, — тут тільки жменька. Я в сусідки випросила.

Розпитав він, як дівчину звати, де вона живе, а за кілька днів справили весілля.