Що порадить лікар-дієтолог Оксана Скиталінська?!

skitalinska_foto

– У своїх численних інтерв’ю в ЗМІ Ви уже говорили про те, що люди не цілком правильно сприймають роль дієтолога і вважають його чарівником, який усе може. Зрештою, майже так само люди ставляться і до дієти. Вони вважають, що дієта потрібна, аби схуднути або позбутися болів у шлунку й печінці. Як Ви можете коротко узагальнити, для чого і кому потрібна дієта?

Оксана СКИТАЛІНСЬКА: Людство, окрім багатьох відкриттів і значних досягнень, наприклад, автоматизації виробництва, збільшення доступності та здешевлення продуктів харчування і позбавлення людей голоду, на жаль, одночасно і спотворило сенс інших багатьох процесів, пов’язаних із здоров’ям, наприклад, вражаючим за об’ємом надзвичайно шкідливої їжі та перекручення розуміння, що таке дієта.

У перекладі з грецької слово «дієта» δίαιτα — означає стиль життя і харчування. Пізніше дієту пов’язали із хворобами і були спеціальні дієтичні столи. А пізніше лавиноподібно почали з’являтися дієти «голлівудська», «рисова», «маґґі», «6 пелюсток», за іменами актрис та акторів, і т.д. – і нерідко одна з них заперечувала іншу.

Тому не дивно, що коли пересічна людина чує слово «дієта», то в її свідомості відразу виникають асоціації або із хворобою, або із схудненням. І чимось дуже сумним і тотально забороненим:)

skitalinska_izha2

Як і всяке поширене явище, дієти обросли жартами та анекдотами на зразок «сиджу на двох дієтах, однією не наїдаюся».

Насправді ж, ми все життя маємо бути на здоровій дієті, тобто їсти ту їжу, яка є в первозданном природному вигляді (овочі, фрукти, ягоди, горіхи, насіння, молочнокислі продукти, яйця і т. д.), звести до мінімуму рафіновані та глибоко перероблені продукти (солодощі, продукти з консервантами, барвниками та іншими добавками) і правильно готувати їжу — не смажити, а варити, запікати.

Звичайно, існують і лікувальні дієти, які допомагають людині краще почуватися, зменшити прояви або вилікувати певні захворювання. Це такі дієти, як Середземноморська для здоров’я серця та судин, низьковуглеводна для нормалізації холестеринового обміну, дієта DASH при гіпертонічній хворобі, MIND для запобігання нейродегенеративних захворювань та хвороби Альцгеймера, кетогенна дієта при епілепсії та багато інших.

І наша дієта, дієта звичайної здорової людини, має бути збалансованою за всіма білками, жирами, вуглеводами, багатою на вітаміни та фітонутрієнти (тобто різнокольоровою), смачною, швидкою в приготуванні, простою і не дорогою.

І саме до такого харчування життєво необхідно привчати дітей, бо цим самим ми допоможемо їм бути розумово розвиненішими, фізично здоровішими, і, цим, найголовніше, збільшимо їх шанси на здорове довголіття. Що стосується дієтолога, то він може виявитися майже чарівником, якщо цього захоче сам пацієнт:)

Дієтолог обстежує пацієнта та чітко пояснює йому не лише те, що відбувається з його організмом, його проблему, але й алгоритм, план дій, як покращити стан та досягнути певної мети (нормалізації маси тіла, покращення роботи системи травлення, когнітивних функцій, знизити ризики багатьох хвороб. Пацієнта потрібно навчити дуже важливим азам самостійного складання раціону, бо дієтолог не буде з ним щодня і з кожним прийомом їжі, а за межами кабінету лікаря є маса спокус у вигляді супермаркетів, кондитерських, кінотеатрів з відрами попкорну та солодкою водою. І протягом процесу лікування їжею лікар-дієтолог вносить корективи і різним чином мотивує пацієнта, що він добре розуміється і на виборі продуктів, і на своєму оптимальному харчуванні.

skitalinska_izha4

– Відомо, що наша травна система болісно реагує на стреси, переживання і відповідний спосіб життя. Тобто, людина може набрати вагу не тому, що більше їсть, а тому, що в неї розбалансована робота гормонів – це правда?

Оксана СКИТАЛІНСЬКА: на «гормони» списують дуже часто бажання їсти висококалорійну їжу та сильне небажання рухатись вище мінімуму. Аліментарне ожиріння, тобто те, яке людина наїдає ложкою та виделкою, поширене в 95% випадків, і лише 5% — іншої природи. І ця «зв’язка» — високоенергетичне харчування плюс сильний дефіцит фізичної активності вже після тривалого часу приводять до гормональних порушень. Але навіть в таких випадках зменшення калорійності їжі за рахунок виключення солодощів, смаженої та дуже жирної їжі та елементарна ходьба допомагають людини значно знизити масу тіла.

skitalinska_izha5

– Як Ви ставитесь до вегетаріанців? Це їхня духовна потреба не їсти м’яса чи радше модна тенденція? І що Ви їм порадите?

Оксана СКИТАЛІНСЬКА: до вегетаріанців ставлюся дуже добре. Є різні напрямки вегетаріанства. Якщо це лакто- та ово-, тобто людина вживає молочні (кисломолочні) продукти та яйця, то вона може оптимально скласти свій раціон і жити в прекрасному здоров’ї без м’яса.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Якщо ж в раціоні виключно продукти рослинного походження (веганство), то тут важливо також все зробити якнайкраще: контролювати вміст в організмі тих чи інших речовин (деяких вітамінів групи В, цинку, заліза та інших), мати широкий вибір продуктів, особливо тих, які багаті рослинним білком та правильно їх готувати. Харчування людей після 40, і, особливо, після 50 років має бути переважно молочно-яєчно-рослинним. Надмірне (тобто щоденне) вживання червоного м’яса перевантажує ресурси відновлення організму, збільшує ризики запальних процесів, хвороб серця та судин, онкологічних захворювань та передчасного старіння.

Це вже після 65 років кількість білка потрібно збільшувати, але знову ж — не за рахунок червоного м’яса, а кисломолочних, яєчних, рибних страв та бобових.

На веганство, тобто строге вегетаріанство, не можна переводити дітей, підлітків, вагітних жінок та годуючих матерів. Це має бути свідомий вибір людини, якій минуло 20-25 років.

Зрештою, ми не одні на цій планеті, і менше вживання м’яса зменшить страждання та винищення тварин і покращить екологію на землі.

skitalinska_izha6

– У багатьох культурах колись було прийнято молитись перед їжею, тобто налаштовувати себе на позитивне сприйняття їжі. Це справді дуже важливо чи всього лиш ритуал? Наше ставлення до споживання їжі залежить від здоров’я чи ні?

Оксана СКИТАЛІНСЬКА: у жителів японського острова Окінава, однієї з так званих блакитних зон на Землі, тобто місця найбільшого проживання довгожителів, є вислів «хара хачі бу», який вони промовляють перед тим, як почати свою трапезу. Він означає, що з’їсти потрібно лише 80% всієї їжі, а 20% залишити для здоров’я. Тобто тут закладена свідома установка попередження переїдання, яке є однією з причин хвороб та смертності сучасних людей.

А в багатьох народів — молитва. Українські традиції теж завжди передбачали молитву. Люди дякували Богу, своїм спрацьованим рукам за право поїсти та жити. Бо в часи наших предків їжа давала змогу вижити. Зараз до їжі ставляться, як до буденної справи, часто автоматично, бездумно купують те, що хочеться, не задумуючись про наслідки. І багато викидають. І не дякують тій рибці, чи курочці за те, що дають нам можливість жити.

Їжа — це ресурси землі і вони не безконечні, тому до неї треба ставитися економно, незважаючи на статки. Тому перед їжею не зайвим було б просто налаштуватись їсти не спішачи, відчуваючи смак страви, прожовувати, щоб добре засвоювалася і дякувати, що маєш що їсти і маєш змогу їсти, бо багато людей позбавлені такої розкоші.

skitalinska_izha7

– Кілька рецептів від Оксани Скиталінської, як захотіти бути здоровим?

ТОНІК ПРОТИЗАПАЛЬНИЙ

1 літр фільтрованої некип’яченої води.

1 столова ложка тертого на крупній тертці імбиру.

1 лайм, нарізаний на тонкі кружальця.

1 гілочка м’яти.

Залити водою, дати настоятися при кімнатній температурі не менше 2-х годин.

Зберігати в холодильнику не більше 2х днів.

Дія на організм.

Протизапальна, противірусна, антимутагенна.

Вживати: в теплому вигляді відразу після сну, а також – у ледь теплому вигляді – між прийомами їжі.

skitalinska_izha8

КВАС БУРЯКОВИЙ

2 середні буряки.

2 літри фільтрованої некип’яченої води.

1 столова ложка солі.

Буряки помити, очистити і дуже тонко порізати на пластинки, потім – навпіл (не терти на тертці). Залити водою з розчиненою сіллю, накрити 2-3-ма шарами марлі зав’язати. Щодня 2-3 рази в день помішувати. На 3-4-й день квас готовий, зберігати в холодильнику. Про готовність має свідчити наявність бульбашок вуглекислого газу.

Дія на організм.

Живить корисні мікроорганізми кишечника, сприяє омолодженню та збереженню їх видової різноманітності, нормалізує процеси травлення та обміну речовин, зменшує запальні процеси в кишечнику. Позитивно впливає на роботу печінки, зменшує втому, сприяє свіжому кольору обличчя.

МЕЛАТОНІНОВИЙ КОКТЕЙЛЬ ДЛЯ ХОРОШОГО СНУ

На порцію:

1 склянка окропу.

1 чайна ложка сушених квіток ромашки.

5 ягід розім’ятих стиглих вишень (можна морожених).

Дія на організм.

Ромашку і ягоди залити окропом, дати настоятися 20 хв (до охолодження)

Є джерелом природнього мелатоніну, сприяє вищій якості сна, кращому відновленню сил та концентрації уваги.

skitalinska_izha9

ЖЕЛЕ З НАСІННЯ ЧІА, МАЛИНОЮ І ЛОХИНОЮ

На 2 порції:

1 повна столова ложка насіння чіа.

Пів склянки теплої води.

Пів склянки ягід малини.

10 ягід лохини.

1 столова ложка лимонного соку.

Ягоди свіжі або розморожені та лимонний сік збити у блендері, змішати ложкою з намоченим насінням чіа.

Розлити в вазочки.

Залишити на 1 годину.

Є смачним і потужним джерелом омега-3 жирних кислот, лігнанів (оболонок), розчинних та нерозчинних харчових волокон і клітковини).

Дія на організм.

Має м’яку очищувальну дію на кишечник, сприяє росту корисної мікрофлори, запобігає нейродегенеративним захворюванням та хворобі Альцгеймера. Низькокалорійний продукт з низьким ГІ, сприяє насиченню, може використовуватися в якості енергії.

ЦУКЕРКИ З ІМБИРУ, М’ЯТИ ТА СУХОФРУКТІВ

1 склянка суміші сухофруктів (фініки, курага)

1 невеликий лимон

1 столова ложка сухого порошку із сушеної м’яти або дрібно порізані листочки свіжої

1 столова ложка тертого кореню імбиру

Пів плитки 90-99% чорного шоколаду

Пів склянки горіхів (будь-яких, але попередньо розмочених у воді).

Пластівці мигдалю для паніровки

Дія на організм.

Сухофрукти залити гарячою водою і залишити на ніч або на 2 години. Розмочені сухофрукти очистити від кісточок, покласти у блендер, додати порізаний лайм, м’яту, імбир, горіхи та шоколад. Збити до конситенції пасти.

Зробити кульки і обваляти у мигдалевих пластівцях. Можна зберігати в холодильнику 4-5 днів.

Є джерелом харчових волокон, біологічно активних речивин, глюкози. Має швидку тонізуючу дію. Дає швидке відчуття сили та енергії. Покращує увагу та пам’ять. Рекомендується при втомі.

Сайт Оксани Скиталінської www.100rokiv.com

Дякую Вам, п. Оксано, за цікаву розмову! Нехай Ваші поради стануть чудовим стимулом для інших бути здоровими та гармонійними! І Вам також бажаю позитиву і файних людей поруч!

Фото зі сторінки Оксани Скиталінської на Фейсбук

Спілкувалась Оксана Кришталева зі Львова