Як вода впливає на здоров’я шкіри? Роль води в організмі людини. Функції шкіри та роль води у їх забезпеченні

Як вода впливає на здоров’я шкіри?

Вода є однією з найважливіших умов існування всього живого на Землі. З неї складається 70% всієї земної поверхні. Але з усієї цієї кількості лише 2,5 відсотка припадає на прісну рідину. Та навіть з цієї невеликої частки для пиття придатна тільки невелика частина. Очищенням води від шкідливих для здоров’я людини домішок, наповненням її корисними речовинами займаються спеціалізовані фірми. В Одесі, наприклад, якісну воду можна замовити на сайті https://waterclub.od.ua/.

voda_1

Роль води в організмі людини

Людський організм в різному віці складається з води на 60-90%. На її частку припадає в складі:

  • серця і легенів порядку 83%;
  • м’язів скелета 76;
  • нирок 80.

Навіть кістки на 15-20 відсотків складаються з рідини. Без води організм не зможе засвоювати поживні речовини, перетворювати їжу в енергію. З її безпосередньою участю здійснюється терморегуляція і багато інших процесів. Рідина необхідна для змащення суглобів, захисту різних органів, виведення відходів і шлаків з організму.

voda_2

Функції шкіри та роль води у їх забезпеченні

Шкірний покрив тіла людини складається з води десь на 72%. Без рідини шкіра не може виконувати жодну властиву їй функцію, будь то:

  • захисну;
  • терморегуляторну;
  • видільну.

Загальна площа шкірного покриву складає близько 2 м2, а вага разом з підшкірною клітковиною жиру – 5-11 кілограмів.

Захисна (бар’єрна)

Виконання шкірою захисної функції можливо завдяки наявності в її складі так званої «мантії» – водно-жирової оболонки. Ця своєрідна емульсія поширена по всьому кожному покрову тіла. Міра кислотності pH цієї самої мантії різна на певних ділянках. На її рівень впливає:

  • стан потових і сальних залоз;
  • переважна кількість поту або жиру в даній зоні шкірного покриву.

На стан водно-жирової оболонки впливає також температура і вологість повітря. Основна функція мантії і рогового шару шкіри – захист від негативного впливу біологічних і хімічних чинників.

Терморегуляторна

Не останню роль шкіра відіграє в здійсненні терморегуляції, без якої неможливо забезпечення організму процесу життєдіяльності. У ньому повинна підтримуватися постійна температура, а 80 відсотків тепловіддачі відбувається саме через шкірний покрив трьома шляхами:

  • теплопроведенням;
  • випромінюванням;
  • потовиділенням.

Про останній чинник можна сказати, що піт складається з води на 98%. Коли відбувається підвищення температури навколишнього середовища, кровоносні судини шкіри розширюються. Це тягне за собою тепловіддачу, що виражається в посиленні потовиділення, випаровуванні вологи з усією поверхні шкірного покриву.

Видільна, або екскреторна

Крім бар’єрної і терморегуляторної, шкіра виконує ще функцію виділення. Забезпечується вона сальними і потовими залозами. Секрет останніх на 98% складається з води. Через них виділяються з поверхні шкіри речовини органічного та неорганічного походження – розчинені у воді продукти білкового і мінерального обміну.

Через сальні залози протягом доби виділяється близько 20 грамів шкірного сала. Воно складається з води (2/3), солей і органічних речовин (1/3). Також з шкірним салом виділяються продукти обміну статевих гормонів, органічні жирні кислоти. Від його складу залежить бар’єрна функція шкірного покриву, його кислотність.

Наслідки порушення водного балансу шкіри

З урахуванням безпосередньої участі шкірного покриву в обміні речовин (включаючи жири, білки, вуглеводи, солі, вітаміни), порушення його водного балансу призводить не тільки до сухості шкіри, посилення її сприйнятливості до хімічних, фізичних, алергенних подразників, а й до неможливості адекватного виконання нею перерахованих вище функцій.