1 листопада. Чи можна ставити штучні квіти?

mog_2

У Німеччині та Франції на міських кладовищах, сьогодні, не побачиш жодної штучної квітки. Щоправда, там цвинтарі більше нагадують ботанічний сад чи парк. Кожна могила тоне у квітах живих, які висадили в землю. В Німеччині висаджують багаторічні рослини, які зимують і на весну знову зацвітають, але також, відповідно до сезону та пори року, висаджують і живі квіти: фіалки, троянди, айстри, жоржини, а восени – хризантеми. Ми не побачили на німецькому кладовищі жодної штучної квітки, зате, поміж різноманіттям рослин, йде справжня конкуренція, – хто насадив красивіших квітів.

golowna

Штучні квіти на 1 листопада відходять в минуле, навіть, у сусідній Польщі. На ринку все менше продають штучних букетів, а якщо і продають, то такі квіти максимально схожі на натуральні, і не «ріжуть око» занадто яскравим кольором. Цього року в Польщі – «тренд» на декоративні рослини. Наприклад, так звана «декоративна капуста» дуже популярна і саме її несуть на кладовища, – вона нагадує собою якусь екзотичну квітку.

mog1

Є три причини, чому європейці відмовляються від штучних квітів. По перше – це екологія: штучна квітка розкладається мільйон років, і засмічує довкілля, палити його також неможна, бо канцероген. По друге, штучні квіти, це не гарно, і вказує на дурний смак. По третє, це не економно. Букет штучних квітів в Україні коштує від 50 гривень, і щоразу доводиться купувати нові: це б’є по кишені більше, аніж один раз висадити багаторічну рослину, яка буде тішити око гарним цвітом. В Україні відмовитися від купівлі штучних квітів закликають священики, адже після 1 листопада, кладовища нагадують дешевий китайський ринок пластмаси, який і спалити не можна, і викинути ніде.

okk

1 листопада, у День всі святих, прийнято відвідати могилу померлого родича, запалити лампадку, поставити букет розкішних живих хризантем. У цей день, свічку треба запалити навіть на тих могилах, до яких ніхто не приходить. Церква вірить, що ця душа також буде мати світло. У країнах Західної Європи, день 1 листопада є державним вихідним. В цей день прийнято запрошувати в гості на обід родичів, та згадувати тих з родини, кого вже немає. Також в цей день відвідують в Церкві літургію за померлих, яка є особливою. У православній традиції, 1 листопада правиться панахида за померлих, і люди вірять, що в цій молитві душі підходять до порогу вічності і разом з живими прославляють Бога. Ввечері 1 листопада, усі кладовища світяться сотнями вогнів, бо на кожній могилі горить лампадка. Це неймовірно гарно..