В одній чеській казці йдеться про те, що найменша принцеса закохалась у Соляного Принца. Якось вона сказала своєму батечкові-королю: «Тату, я люблю тебе як сіль!» Король не на жарт розгнівався і звелів вигнати доньку. Після цього із королівства зникла вся сіль. А що там було далі, не важко здогадатися. Нікому не смакували пісні страви, але казка закінчилась тим, що король збагнув свою помилку і вибачився перед донькою.
Недарма кажуть, що коли з людського організму забрати лише 30 грамів солі, які задіяні в обміні речовин, він загине. Протягом року треба спожити кожному з нас 2-3 кг солі, щоби бути здоровим.
У багатьох народів сіль – на почесному місці в кухні. Ще Аристотель казав: «Сіль – символ чистоти й мудрості»! Народжена ж бо сіль морем і сонцем.
У давніх обрядах і ритуалах за допомогою солі ворожили; освячену сіль додавали до страв, клали в полотно, кидали у вогонь. Так, використовували сіль проти вроків (пристріту), терли нею лице, примовляючи: «Сіль в очі, камінь на груди, що має бути, то буде. Хай сіль сиплеться в очі, а мене щоб ніхто не зурочив!» Сіль освячували на Великдень і першу грудку кидали перед посівом у землю. Хлібом і сіллю благословляли, вітали, зустрічали гостей. А чумаки вирушали по сіль аж у Крим.
Через сіль навіть сварилися, коли хтось необережний розсипав так цінну річ. З тих пір і кажуть – коли в хаті розсипають сіль, то до сварки.
По всьому світі є соляні копальні – підземні сховища, в яких тепер лікують хворих на астму. Найближчими до нас є копальні у Солотвино, що на Закарпатті та соляні шахти у містечку Вєлічка, що біля Кракова (Польща). Добували сіль і поблизу Старої Солі на Львівщині. У тих місцях, де сіль проступає ближче до поверхні, навіть не росте трава.
Цікаво про сіль
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
Сіль буває харчовою, кам’яною і кормовою. Сіль видобувають шляхом випарювання морської води або шляхом добування із соляних печер, озер і шахт.
Надлишок солі в організмі призводить до підвищення кров’яного тиску. А нестача солі викликає нудоту, головний біль та запаморочення.
Сіль — єдиний харчовий продукт, строк придатності до вживання якого вимірюється мільйонами років.
До ХХ ст. сіль була основною валютою в Ефіопії.
Мертве море – тектонічне, безстічне озеро в Ізраїлі та Йорданії. Дослівно «море солі». Мертве море — одна з найсолоніших водойм світу. Завдяки великому вмістові солі потонути в цьому морі неможливо – вода виштовхує людину на поверхню.
У зимову пору вулиці посипають піском і сіллю, що сприяє менш-більш чистим хідникам. Однак, така практика приносить і шкоду. Сіль на доріжках потрапляє на лапки собакам і вражає їх, а навесні залишки солі нищать молоді пагони дерев у місті.