Гроза – явище досі загадкове навіть для фізиків. Щоправда, сучасні прилади дають можливість зафіксувати природу і характер грози, а також передбачити її поведінку і запобігти біді. Особливо небезпечні для людей і приладів блискавки та їхнє попадання у високі споруди. А із настаннями ери мобільних телефонів – і через мережу вишок, якими охоплено всю територію міст і пригородів.
А втім, є від блискавок і користь: вони встигають вихопити з повітря мільйони тонн азоту, зв’язати його і направити в землю, удобрюючи грунт. Ось чому після грози так легко і приємно дихати свіжим насиченим повітрям.
Гроза — природне явище, при якому у потужних купно-дощових хмарах і між хмарами та землею виникають потужні електричні розряди — блискавки, що супроводжуються громом. Зазвичай, під час грози випадають інтенсивні зливи, навіть із градом, спостерігається посилення вітру, часто до шквалу.
Здебільшого грози відбуваються після полудня, між 12 і 21 годинами, а найменше – вночі та вранці. Тривалість їх, у середньому, не перевищує трьох годин.
Земля оточена електричним полем і заряджена негативно. Різниця потенціалів між поверхнею нашої планети і верхніми шарами атмосфери, які несуть позитивний заряд, становить кілька тисяч вольт. Іскрові розряди блискавки досягають напруги у мільйони вольт, а при одній грозі витрачається стільки ж енергії, скільки її виділяється при вибуху 10 водневих бомб.
Середньостатистична блискавка триває три чверті секунди, має температуру приблизно 28 тисяч градусів Цельсія, що в 5 разів спекотніше поверхні Сонця, а протяжністю понад 8 км. Енергії середньостатистичної блискавки вистачило б, аби 100-Вт лампочка світила протягом трьох місяців.
При грозі не можна ховатися в нішах скель, западинах схилу, перебувати біля входу або в дальньому кінці печери. Не радять сидіти близько до багаття, тому що стовп гарячого повітря є хорошим провідником електрики.
А ще під час грози не можна купатися, бігти чи втікати, ховатися під високі дерева, особливо окремо ростучі. В жодному разі не можна говорити по телефону – його краще відімкнути. Якщо під час грози Ви знаходитеся в приміщенні, то необхідно терміново закрити всі двері, кватирки, вікна і відійти від них углиб кімнати, аби не було перетягу. Також бажано триматися подалі від електричних розеток, проводів, водопровідних і газових труб.
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
Дивним і незбагненним явищем природи залишається кульова блискавка. На відміну від звичайної блискавки, кульова не завжди б’є миттєво і раптово, а повільно наближається, літає навколо. Головне – не панікувати і не робити різких рухів. Ні у якому разі ні куди не тікати!
Старші люди радять під час несамовитої грози запалювати освячену свічку-громницю, хрестити вікна і двері освяченою лозою і молитися, аби оберегти свій дім. Авжеж, сучасні скептики можуть сказати, що така поведінка більше нагадує обряд із середньовіччя. А втім не один психолог запевнить, що такі дії та вчинки заспокоюють саму людину і – як у Біблії написано “по вірі вашій станеться вам”… або як у народі кажуть: “Береженого Бог береже”!
Отож, милуйтесь блискавкам і грозами на віддалі і будьте порадними у житті!