“Мобільні” правила для дітей і підлітків

Власні ґаджети стали звичними. Навіть малюк у візочку вміє натискати кнопки і водити пальцем по сенсорному екрану. Та не всі знають правила поводження з цими пристроями, а дарма.

mobilnii_etiket

Отож, дорогий мобільний пристрій в руках – це ще не ознака добре вихованої людини. І навіть не засіб чогось-там: спілкування, знимкування, переглядання новин, блогів, картинок, скачування музики-фільмів-ігор… Це, насамперед, показник культури кожного із нас.

Досвідчений психолог чи педагог, поспостерігавши за кимось, непомильно скаже, заради чого людина так пристрасно чи дозовано користується ним і чому поводиться так, як… поводиться. І взагалі, для чого їй така дорога цяцька?

Якщо із дорослими все так чи інакше зрозуміло, бо вони вміють контролювати свої пристрасті, то діти і ґаджети – це болюча тема сьогодення. Відомо, що їхня залежність від мерехкотливих пристроїв настільки сильна, що прирівнюється до інших шкідливих звичок, як от алкоголь, наркоманія, азартні ігри.

Це у бабусі може бути мобільник на кнопочки, аби тільки телефонувати і відповідати на дзвінки. У її внуків навряд чи такий пристрій викличе захоплення, адже там нема інтернету, інстраграму, інших дурничок, на які так хочеться протриндити свій час і свою увагу. І біда в тому, що батьки купують своїм дітям дорогі пристрої, бо так люблять їх, але не навчають, як поводитись із ними у певних ситуаціях чи в певних місцях. Усе, як в тому анекдоті: “Машину купив, права купив, їздити – не купив”. Мудрі батьки для зв’язку з дитину очевидно оберуть найпростіший пристрій.

Діти і підлітки зловживають тим, що не вимикають телефони під час навчання, у театрах, медичних закладах чи в автобусах біля водія. Навіть коли висить попередження. Вони виправдовуються тим, що раптом їм хтось зателефонує. (І часто батьки сварять дітей за те, що негайно не відповіли на дзвінок. Звісно, час такий непевний, що батьки переживають. Та варто переживати і за вихованість своїх чад).

Вчителі та вихователі втомились боротися із цим пандемічним явищем постійно увімкненого телефона. У старшокласників спрацьовує гра “Здача зброї”. Перед заняттям старшокласники вимикають свої ґаджети-смартфони і складають біля вчительського столу і забирають після заняття.

Для менших ще нічого такого не придумали, адже мобільник – це приватна власність дитини. (Діти часто знають свої права, забуваючи про обов’язок вчитися і поважати старших). А от якщо запровадити правила внутрішнього розпорядку і написати: “Після третього попередження вчитель має право забрати мобільний пристрій”?! Цікаво, чи вплине це на менших учнів і чи дадуть собі раду вчителі? Адже про те, як поводитись із мобільним на заняттях, повинні казати батьки і карати за непослух.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Голосно розмовляти у громадських місцях, згадувати в розмові імена і прізвища знайомих, давати номери телефонів комусь без згоди власника цього номера – цього також не навчають дітей та підлітків. Не кажуть, що це неприпустимо.

Голосно слухати музику без навушників, стояти у переповненому транспорті та гортати новини, глипати у чужий ґаджет комусь через плече – також невиховано. (Ось тому краще й не спокушатись на цикання мобільника у транспорті, а спокійно собі їхати). Мусить же чути час на споглядання і відпочинок для мозку.

Якщо є нагальна потреба поспілкуватись, то виховані діти просяться вийти і спілкуються, відійшовши убік. Невиховані ж вирішують всі свої проблеми, перешкоджаючи іншим читати (якщо це в бібліотеці), навчатися (якщо це у класі) чи відпочивати (якщо це гуртожиток чи якийсь масовий захід).

Також неприпустимо знимкувати інших людей без їхньої на те згоди, знімати відео чи втручатись своїми повідомленнями та дзвінками у приватне життя інших. Тим більше – писати дурниці, погрози, нерозумні репліки, які принижуватимуть інших.

Неприпустимо говорити при сторонніх про особисте, без причини уривати дзвінок, вести розмову на підвищених тонах, особливо коли поруч сторонні люди. Невиховано сидіти в кіно чи на презентації, і нудитись, читаючи повідомлення у своєму супер-модному мобільнику.

Те ж стосується і дзвінків у вихідні чи у ранній або пізній час. Розумні люди взагалі відмикають ґаджети на вихідні або в нічні і ранні години. І – чистий спокій!

mobilnii_etiket2