Барвінок

Хрещатий барвінок – один із символів України. Він популярний у багатьох ритуалах і декорах.

barvinok_kvitka

З латини слово “барвінок” (pervinca) перекладають як «оплітати», «обвивати», «обв’язувати». В українській мові назва цієї квітки усталилась разом із словом “вінок”. А чому хрещатий? Тому, що його пагони плетуться навхрест у чотири боки.

Барвінок – рослина невибаглива, морозстійка і красива. Його блискуче зелене листя довго залишається привабливим у букетах і на місцях проростання. Можливо, саме тому барвінок є одним із найкращих символів людського життя: дитинства, зрілості й старості. Або ж як варіант: батька, матері й дитини чи весни, літа й осені.

Барвінок – це вічне нев’януче кохання, нестаріюче життя, пам’ять роду. Саме тому барвінок прижився в таких обрядах, як плетіння весільного вінка нареченій, оздоба і захист вікон у хаті, виплітання вінків на могили та інше. Барвінком прикрашають свічки і колиски, весільні короваї, додають до традиційних букетів та інших квіткових композицій.

Барвінком обсаджують кринички, пагорби і клумби, напівзатінені місця на присадибній ділянці. Колись барвінок вирощували як своєрідний магічний оберіг від злих духів і напастей. У наш час його шанують в основному за декоративність та невибагливість.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Вірять, що п’ять пелюсток цієї квітки символізували п’ять засад щасливого подружнього життя: перша пелюстка – то краса, друга – ніжність, третя – незабутність, четверта – злагода, п’ята – вірність.

Існує гарна українська легенда про те, що барвінок назвали на честь кохання юнака Бара і дівчини Вінки. Поєднавшись, вони стали барвінком. Відтоді перед весіллям дівчата вплітають барвінок у віночок як символ кохання. Образ квітнучого барвінку символізував щасливий шлюб, а от зів’ялий барвінок означав нещасливий стан одруженої жінки.

Крім того, барвінок успішно використовується в народній медицині, як зовнішній засіб при гіпертонії, пропасниці та головному болю тощо. Вживати всередину барвінок вкрай небезпечно, так як його сік дуже отруйний при передозуванні. Також варто остерігатися попадання соку барвінку на шкіру.