Писанка як сонце!

pisanka2

Старі люди кажуть – світ існуватиме доти, поки в ньому ще пишуть писанки. Писанкування з’явилось задовго до прийняття християнства і мало магічний підтекст. Тобто, для наших предків будь-які обрядодії були «не просто так», не для гарного проведення часу. Писанка із зображеними на ній символами ставала оберегом дому і того, кому цю писанку дарували. Пізніше на писанках з’явились християнські символи. Вони також несли у собі силу світла і добра. Ще більшу силу мали після освячення у церкві.

Світове космічне яйце – символ багатьох народів. Кажуть, світ постав з яйця, яке літало в безмежному просторі ойкумени. Із світового яйця народились найдавніші творчі сили: деміурги, прадавні боги та герої. У більшості випадків яйце описують як золоте, схоже на сонце. У слов’янських казках відомий мотив яйця, яке знесла у воду качка. З нього утворився світ. Вірили й у те, що з яйця народжується різна нечисть: змії, чорти, домовики. В казках у яйці схована смерть Кощія. Першоосновою цього повір’я можливо був міф про два яйця: з одного народжується добро, світло, з іншого – зло, темні сили.

Великоднє червоне яйце (крашанка) було особливо пошановане серед українців. Пригадаймо собі відому українську казку “Яйце-райце”. За сюжетом в яйці захована таємниця життя, тому воно є оберегом. Тому і в народній медицині яйце (символ життя) має перебирати зурочення, зцілювати хворих – знаючі люди яйцем забирають (викочують) хворобу з тіла немічної людини. Яйце в обрядах є символом закликання родючості, а великоднє яйце у східних слов’ян – головний символ свята на честь відродження сонця. Саме тому яйця прикрашають у різний спосіб: поляки приклеюють на них листки барвінку, а словаки декорують орнаментами зі соломки. Українці працюють писачком і воском.

Невипадковими є і кольори на писанках. Теплі (жовтий, золотистий, оранжевий) означають тепло, світло і добрий врожай в господарстві. Червоний колір колись називали “красний” – “гарний”. Він символізує добро, радість життя, надію на щасливий шлюб, небесний вогонь. Зелений – пробудження природи і всяке зело. Блакитний – небо і простір. Бурий, коричневий – землю і її приховану життєдайну силу. Чорний колір – ніч і таємничість. Темні писанки писали на проводи, як вираз поваги до тих, хто відійшов у інший світ. А втім для багатьох сучасних українців залишається улюбленою медитація розписування писанок. У часі великого посту це – гарна можливість врівноважити думки, поспілкуватись із друзями та рідними і прикрасити свій хатній світ прадавнім символом.

pisanka3

У сучасному світі, де так багато штучних барвників, символічність кольору не така принципова. Писанка стала витвором мистецтва. Недарма ж існують писанки-шедеври, писанки-дряпанки, вирізьблені, зроблені на дереві, обмотані кольоровими стрічками, обшиті у «сорочки» з бісеру, гравіровані на камені та коштовних мінералах. (Як знамениті яйця Фаберже).

Читайте на Коралях (Korali.info) – Найкращі привітання до Великодніх свят.

Писанки світу

Пишаємось і тим, що у Коломиї (Івано-Франківщина) відкрито єдиний у світі Музей писанки. В експозиції музею представлені писанки та декоративні яйця з різних реґіонів України: Гуцульщини, Покуття, Буковини, Лемківщини, Бойківщини, Опілля, Поділля, Полісся, Подніпров’я, Слобожанщини та Причорномор’я. Окремий розділ у музейній експозиції займає писанка, створена українцями, що проживають на різних континентах світу. Є там писанкові шедеври з Білорусі, Польщі, Чехії, Словаччини, Румунії, Франції, Данії, Китаю, Індії, Аргентини, Канади, США, Ізраїлю, Шрі-Ланки, Пакистану та Єгипту.

Найбільший у світі пам’ятник українській писанці встановили у серцi канадської провiнцiї Альберта в 1975 році. Висота його — понад 20 м, автор проекту — Павло Цимбалюк. Пам’ятник дуже цiкавий. 9-метрове яйце обертається на штоку, вказуючи напрямок вiтру.

Великий національний театр Пекiну (Китай) – це 2-поверхове яйце, яке може вмістити всередині до 6000 глядачiв. Величезне дзеркальне яйце наполовину занурене в озеро. Це одна з новiтнiх «вiзиток» китайської столицi, яка прикрасила її до Олiмпiади – 2008. «Шкаралупка» театру облицьована 20 тисячами панелей, встановлених вручну, причому кожне четверте дзеркало — унiкальне й має «близнюка» з протилежного боку споруди.

Кiбер’яйце-райце у Мумбаї (Індія) вражає своєю новизною та новітніми технологіями. Споруджене воно у 2010 році.

В Олбані (США) ще в 1978 році спорудили центр сценiчних мистецтв, який може вмістити майже 1500 глядачiв. Споруда на майданi Емпайр-Стейт-плаза в Олбанi, столицi штату Нью-Йорк, так i називається — «Яйце». Вiн має два зали свiтового рiвня з перфектною акустикою.

Кiнотеатр Наукового центру Глазго (Шотландія) ще називають «Титанiчне яйце». Ексклюзивнiсть цiєї конструкцiї зi скла й титану полягає у складнiй геометрiї «приплюснутого яйця», що надає спорудi стiйкостi без будь-яких внутрiшнiх опор. Каркас пiдтримується лише бетонною основою по периметру.

У приготуванні матеріалу використано статтю із журналу «Міжнародний туризм»